DİŞHEKİMLERİ SERMAYENİN KÖLESİ OLMAYACAK, 26 OCAK 2015 PAZARTESİ GÜNÜ ANKARA’DAYIZ

DİŞHEKİMLERİ SERMAYENİN KÖLESİ OLMAYACAK, 26 OCAK 2015 PAZARTESİ GÜNÜ ANKARA’DAYIZ

DİŞHEKİMLERİ SERMAYENİN KÖLESİ OLMAYACAK, 26 OCAK 2015 PAZARTESİ GÜNÜ ANKARA’DAYIZ

     SAĞLIK BAKANLIĞINCA TDB VE BAĞLI ODALARIN HİÇBİR ŞEKİLDE GÖRÜŞÜ ALINMADAN ÇIKARILAN, MUAYENEHANE, POLİKLİNİK VE MERKEZLERİ HEDEF ALAN TASLAK YÖNETMELİK İLE MESLEKİ ÖZLÜK HAKLARIMIZIN ELİNDEN ALINMASINA, DİŞHEKİMLİĞİNİN İŞÇİLEŞTİRİLMESİNE, DİŞHEKİMİ OLMAYAN SERMAYELERİN AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ SUNUMUNDA ORTAK OLMASININ ÖNÜNÜN AÇILMASINA, ‘’HAYIR’’ DEMEK VE DİŞHEKİMİNİN HERHANGİ BİR BASKI OLMADAN, KENDİ ÖZ İRADESİNDE TOPLUM AĞIZ DİŞ SAĞLIĞINI HİZMETİNİ MUAYENEHANELER VASITASIYLA YÜRÜTEN BİR MESLEK OLDUĞUNU HAYKIRMAK ÜZERE 26 OCAK 2015 PAZARTESİ GÜNÜ ANKARA’DA OLACAĞIZ. MESLEĞİMİZ ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR. ÇIKARILAN BU TASLAK YÖNETMELİK İLE MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ TEHLİKE ALTINA GİRMİŞTİR. BU ÖNEMLİ SÜREÇTE TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN BİRLİK, BERABERLİK VE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VARDIR.


SESİMİZİ DUYURMA SIRASI BİZDE!!!


TDB VE ODALAR OLARAK YÜRÜTÜLEN EYLEM PLANINDA ‘’DENİZLİ DİŞHEKİMLERİ ODASI’’ OLARAK SIRA BİZDE…! DENİZLİ DİŞHEKİMLERİ ODASI OLARAK 26 OCAK 2015 PAZARTESİ GÜNÜ TDB’NDE BİR ARAYA GELEREK SESİMİZİ DUYURMAK ÜZERE SAĞLIK BAKANLIĞI’NA YÜRÜYECEĞİZ. TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN KATILIM VE DESTEKLERİNİ BEKLİYOR, BİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞINIZI ÜMİD EDİYORUZ.


EYLEME KATILACAK TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN ULAŞIM VE YEMEK İHTİYAÇLARI ODAMIZCA KARŞILANACAKTIR. EYLEME KATILMAK VE DESTEK VERMEK İÇİN LÜTFEN ODAMIZLA İLETİŞİME GEÇEREK İSİMLERİNİZİ YAZDIRINIZ.


AYRINTILAR TDB VE ODAMIZ WEB SİTESİNDE…

TDB Web Sitesi : http://www.tdb.org.tr/tdb/v2/anasayfa.php

LÜTFEN TDB WEB SİTESİNİ ZİYARET EDİNİZ…

DENİZLİ DİŞHEKİMLERİ ODASI

TELEFON : 0258 264 41 03

GSM         : 0533 744 61 18


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dişhekimi olarak vazgeçmemizin mümkün olmadığı en önemli meslek özelliğimiz, kendi kendimizi yönetiyor olmamızdır. 

Dişhekiminin herhangi bir baskı olmadan, serbestçe, kendi özgür iradesi, vicdanı ve tıbbi bilgileriyle hizmet verebileceği bütün dünyada kabul edilmiş bir mesleki gerçekliktir. Hastalarımıza koyacağımız teşhisin tıbbi ve etik temelli olması, dişhekiminin kendi kendini yönetiyor olma özelliğine, diğer bir deyişle dişhekiminin serbest meslek olma özelliğine hayati derecede bağlıdır.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik taslağında ise, dişhekimi diplomasına sahip olmayan kişilere ağız diş sağlığı merkezlerine ortak olma hakkı verilmekte, muayenehane ve polikliniklerin açılması bugünün Türkiye’sinde karşılanması son derece zor olan fiziki şartlar getirilerek bir anlamda engellenmektedir.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları olarak mesleğimizin ve toplum ağız diş sağlığının geleceğini ilgilendiren bu önemli değişikliklere ilişkin kaygı ve endişelerimizi pek çok kez hem Sayın Sağlık Bakanına hem de Bakanlık yetkililerine ilettik.

Ancak Sayın Sağlık Bakanı ve yetkililer, tüm seslenişlerimizi duymazdan gelmektedir.

Yönetmelik taslağının bu haliyle kabul edilmesi;  dişhekimliği mesleğinin gelişmesini engelleyecek, mesleğin geleceğini tehlikeye atacak ve meslekte geri dönülmesi mümkün olmayan tahribatlara neden olacaktır.  Zaten şimdiye kadar ülkemizde koruyucu uygulamalardan uzak, yetersiz sağlık politikaları nedeniyle toplumun yüzde 90’ının ağzında oluşan  diş çürüğü ve diş eti hastalıkları; sağlık hizmetlerine erişimde kâr amacının öne çıkarılmasıyla daha büyük boyutlara taşınacaktır. Ağız ve diş hastalıklarının genel sağlıkta yarattığı olumsuz sonuçlar  ise daha da büyüyecektir.

Bu nedenle Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları olarak, sesimizi Sayın Sağlık Bakanına duyurana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

16 Aralık 2014 tarihinde TDB ve Dişhekimleri Odaları Yönetim Kurulları ile Bakanlık önünde yaptığımız Basın Açıklamasının ardından eylemlilik sürecimizin devam edilmesi  kararı alınmıştır. Buna göre bugünden başlayarak  her gün  bir  Odamızın  temsilcileri  Ankara`ya gelerek, Sayın Sağlık Bakanı ile görüşecek ve basın açıklamasıyla  kamuoyunu bilgilendireceklerdir.

 22 Aralık 2014  Pazartesi günü  saat 13.00’de Ankara Dişhekimleri Odamızın,

23 Aralık 2014 Salı günü aynı saatlerde Adana Dişhekimleri Odamızın,   

25 Aralık 2014 Perşembe günü aynı saatlerde Aydın  Dişhekimleri Odamızın ve  

26 Aralık 2014 Cuma  günü de aynı saatlerde Hatay  Dişhekimleri Odamızın, 

26 Ocak 2015 Pazartesi günü aynı saatlerde Denizli Dişhekimleri Odamızın

değerli üyeleri ile birlikte TDB Genel Merkezi önünden Sağlık Bakanlığı’na yürüyeceğiz ve orada bir kez daha Sayın Sağlık Bakanına sesleneceğiz.

Diğer Odalarımızın katılımı ile sürdüreceğimiz eylem programımız netleştikçe ayrıca duyurulacaktır.

Mesleğimize sahip çıkmakta kararlıyız…

Dişhekimleri sermayenin kölesi olmayacak!

Toplum ağız diş sağlığı ve mesleğimiz adına yürüttüğümüz haklı mücadelemizi  sürdüreceğiz. 

Tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.

23.01.2015 13:26
yükleniyor..