31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

Her yıl  31 Mayıs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü" olarak kutlanmaktadır. Tütün kullanımının yaygınlığı, tütün kullanımının diğer bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda tütüne başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle, bugünde özellikle çocuk ve gençleri hedef alan etkinliklere öncelik verilmektedir.

Bilriğimizin de içinde yer aldığı ve çalışmalarını desteklediği Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) tarafından  31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çerçevesinde ülkemizde tütün kontrolü düzenlemelerinin uygulanma sorunlarına ışık tutan yeni araştırmaların sonuçlarının sunulduğu bir basın toplantısı düzenlendi.

SSUK tarafından yapılan açıklamaya göre; 4 yıl önce 4207 sayılı yasanın genişletilmesiyle getirilen sigara yasağının her geçen gün daha az uygulandığı ortaya konuldu. Araştırmalara göre işletmelerin %50’ye yakınında ihlal yapılıyor. İşletmelerin %42.7’si hiç denetim görmediğini beyan ederken, denetim gördüğünü belirtenlerin %40.8’inde ve ceza kesilenlerin % 57.1’inde ihlaller devam ediyor.

31.05.2013 12:09
yükleniyor..